PROČ PO MNĚ CHTĚJÍ STRUKTUROVANÝ ŽIVOTOPIS?

Na to je velmi jednoduchá odpověď. Zkrátka se v něm jeho čtenáři lépe orientuje. ☝️  Personalista rozhodně nečte CV uchazeče od shora dolů, ale hledá „záchytné body“, 🗝️ klíčová slova, na jejichž základě CV třídí – alespoň v prvním čtení.

Pokud manažer hledá do svého týmu někoho, kdo mluví plynně německy a má minimálně bakaláře technického směru a je to jeho podmínka, tak personalista bude jako první v došlých životopisech hledat tyto ℹ️ informace. Pokud je nenajde, přechází k dalšímu životopisu a hledá, co potřebuje. Šetří tak svůj ⏲️ čas a efektivně vybírá toho správného uchazeče. Neznamená to, že se k takovému životopisu nemusí později vrátit – třeba kvůli jiné pozici, ale to ☝️ riskovat nechceme.

Velmi důležitá je i časová posloupnost vašich pracovních (brigádnických, stáží) zkušeností. Zpravidla se začíná pracovními zkušenostmi, které jsou řazeny ☝️ od nejmladší (té aktuální), která bude v CV nahoře až po nejstarší. Toto je obzvláště důležité, personalisté jsou zvyklí se dívat na vaší poslední, nejaktuálnější pracovní zkušenost a pokud řadíte vaše zkušenosti obráceně, tzn. že jste začali s vaší nejstarší pracovní zkušeností, můžete ze sebe rázem udělat juniora a být z výběrového řízení vyřazen/a dříve, než si nepozorný personalista mohl všimnout uvedených let vaší zkušenosti. ☝️  Opět, chcete riskovat, že nepozornost náboráře vás vyřadí z řady uchazečů o práci, o kterou moc stojíte?

💼 PRACOVNÍ ZKUŠENOSTI máte sepsané a chronologicky seřazené, pokračujte sekcí o 🎓VZDĚLÁNÍ, následně vašimi 🔨DOVEDNOSTMI, případně můžete zařadit i 🕺🏽 ZÁLIBY.

Kompletní průvodce životopisem

Jak na životopis

Toto jsou základní pravidla pro vytvoření jednoduchého, strukturovaného životopisu v jakémkoliv textovém editoru (nejčastěji budete mít MS Word). Dnes jsou velmi populární graficky zpracovaná CV, kde nemusí nutně znamenat řazení VZDĚLÁNÍ až za PRACOVNÍ ZKUŠENOSTI. Tyto sekce nemusí být pod sebou, ale vedle sebe, případně informace o DOVEDNOSTECH, CERTIFIKÁTECH, ZÁLIBÁCH atp. mohou být vloženy do zvýrazněného sloupce.

Možností je nespočet, ale jedno základní pravidlo zůstává stejné: ☝️ CHRONOLOGICKÉ ŘAZENÍ od aktuálního po nejstarší, grafika nesmí ubrat obsahu a důležité informace zapadnout.

Závěrem, nezapomeňte své CV správně ☝️ naformátovat, tzn. stejný font v celém dokumentu, stejný styl nadpisů, stejný styl pro všechny názvy pracovních pozic a pro zaměstnavatele. Použijte jednotné řádkování a stejné mezery mezi odstavci.

Chcete mít jistotu, že je Vaše CV zpracované správně a personalisti si ho všimnou? Nechte si ho zkontrolovat profíkem, nebo rovnou na jeho tvorbě s ním spolupracujte. Mrkněte na službu ÚPRAVA CV.

Sdílejte příspěvek