PROČ CV ŠABLONY NEZABÍRAJÍ?

Máte napsat profesní strukturovaný životopis a pátráte na internetu, co to vlastně znamená a jak na ho napsat? Patrně se dočtete zaručené tipy, že CV nemá být příliš dlouhé, ideálně na 1 A4, max 2. Máte shrnout to nejpodstatnější – být struční, věcní, ale ne příliš skromní, pochlubit se úspěchy a vším, co jste na pozici dělali.

Trochu SCI-FI? 😜

Ano, i mně to tak kdysi přišlo. Nedivím se, že si lidé často berou na pomoc internetové šablony životopisů nebo nejrůznějších robotů, které jim CV vygeneruje. Taková šablona může být do jisté míry nápomocná, ale má i svá úskalí.

  1. Ne všechny šablony dodržují správnou strukturu 🧱
  2. Ne u každé šablony lze editovat její tělo tak jak by vám vyhovovalo, ale lze pouze údaje doplňovat ✍🏻
  3. Některé šablony po vás chtějí vyplnit informace, které do CV nepatří, např. přesná adresa, datum narození či rodinný stav 🛑

Šablona z podstaty své funkce řeší pouze formální náležitosti životopisu a jeho strukturu. Určitě může být dobrým průvodcem pro základní orientaci a inspirací, jak životopis pojmout. ☝️ Rozhodně vám ale při výběrovém řízení nepřidá body za kreativitu nebo vlastní úsilí. Spíše ukáže na vaši tendenci si věci usnadňovat. V neposlední řadě personalistovi vizuálně zapadne mezi ostatní a nikterak se od nich na první dobrou neodliší. Většina personalistů CV šablony zná, a i když vám přijdou hezky graficky znázorněné a jsou „free“, tak věřte, že nejste jediní, kdo takto zpracovaný životopis do společnosti pošle.

Nejpodstatnější z celého životopisu je ale 💡 OBSAH, který by vás měl dostat k osobnímu pohovoru a ten za vás žádná šablona nevyřeší. Může vám s ním pomoc kariérový poradce, který vás může nasměrovat, zkonzultovat, nebo přímo na jeho tvorbě spolupracovat. Vhodnými otázkami se dozví o vás, co potřebuje a postupně společně CV tvoříte. Bude to pak vaše dílo, s jehož obsahem souzníte. Víte, proč v něm máte zvýrazněné určité kompetence, a hlavně skrze tyto konzultace jste pomalu připravování na osobní pohovor a nasměřováni, jak o své sebeprezentaci přemýšlet.

Sdílejte příspěvek