Patří fotka do CV? Ano, ale…!

Patří fotka do životopisu

Sdílejte příspěvek

Patří fotka do CV? – Jedna z nejčastějších a nejrozporuplnějších otázek týkající se tvorby CV. Přístup k této otázce by se dal rozdělit na tři tábory. Jednoznačné příznivce, odpůrce a neutrální. A co si o tom myslím já? Já chápu všechny tři. Rozhodla jsem se odpovědět na tuto otázku taktéž ze tří úhlů pohledu – jako personalistka (náborářka), jako kariérová poradkyně a jako kandidátka.

Z pohledu PERSONALISTKY

Jednoduše řečeno – máme rádi, když fotka v CV je. Proč? Uspokojuje to naši zvědavost a šetří čas.

Při čtení životopisu si představíme konkrétního člověka. Zkrátka máme kompletní obrázek. Je pro nás lépe zapamatovatelný. Někdy dokonce pátráme na internetu, zejména na LinkedIn nebo Facebook, jestli nedohledáme nějaké další informace, nebo onu fotku, když v CV chybí. Asi nás žene nějaká zvědavost si udělat celkový názor na kandidáta a zhumanizovat si ho :), aby jej nereprezentoval jen strohý A4 text.

Pozor na předsudky

Musím ale podotknout, že CV bez fotografie personalistům (a nejen jim) zase pomáhají se více oprostit od možných předsudků. Ve své praxi personalistky jsem se setkala i s manažerem, kterému jsem nabídla několik vhodných kandidátů na základě preselekce CV (nutno zmínit, že se jednalo o řadové pozice v laboratoři čili vzhled kandidáta a ani vhodnost fotografie nebyly až tak zásadní) a manažer se nechal opravdu velmi ovlivnit zejména právě fotografií a jak na něj daný kandidát/ka působí.

Říká se tomu chyba v sociální percepci, kdy si na základě nějakých vnějších znaků a naší předchozí zkušenosti utvoříme o někom obrázek ještě dříve, než jej opravdu potkáme. A ovlivněni tímto předsudkem už s kandidátem jednáme. Personalisté jsou dnes (měly by být) školeni, jak předcházet nebo si uvědomovat tyto předsudky (biases) a nenechat jimi ovlivňovat svůj úsudek.


Personalisté se také dívají na vhodnost fotografie. A musím říci, že někdy to jsou opravdu kousky, co kandidáti posílají :). Pokud se hlásíte např. na manažerskou pozici do banky a foto na CV bude selfíčko v bikinách od moře, tak předsudky – nepředsudky, toto o vás opravdu už něco vypovídá.

O vhodnosti fotografie budu mluvit dále v kapitolce Jak by měla vypadat VHODNÁ FOTOGRAFIE.

Z pohledu KARIÉROVÉ PORADKYNĚ

Volbu, zda v CV fotografii mít, nechávám na svých klientech. Seznámím je s výhodami a možnými nevýhodami (viz tabulka níže) a pokud foto v životopise chtějí, doporučím jim dbát na vhodnost. Nebojím se říci, že tato fotka není vhodná z toho a toho důvodu, nebo že jim zrovna daná fotografie nelichotí. Věřím, že každý dokáže mít hezkou fotku sama sebe, jen prostě u většiny lidí to není na první cvaknutí a je třeba si na tom dát záležet.

Patří fotka do CV? Ano, ale...! - ukázka

Klienti se nejvíce obávají právě oněch předsudků stran potenciálního zaměstnavatele. Nejsou třeba se svým vzhledem spokojeni a bojí se, že by to mohl být „diskriminující“ prvek v jejich žádosti o pracovní místo hned v úvodu výběrového řízení, ačkoliv zvolili vhodnou a vkusnou fotografii. Na to se mi velmi špatně argumentuje, nikdy nevíme, na koho na druhé straně narazíme. Dokážu jen konstatovat, že takový člověk, který by vyřadil někoho na základě jeho atraktivity nesedí na správném místě. Ale takových bude spíše méně než více.

Potřebovali byste, aby někdo na vaše CV mrknul předtím, než jej pošlete potenciálnímu zaměstnavateli?

Jak by měla vypadat VHODNÁ FOTOGRAFIE

  • ideálně váš portrét (po ramena / do půl těla), ale viděla jsme i opravdu hezké profesionální fotografie, kde byla celá postava a vypadaly velmi dobře
  • pozadí – pokud si nejste jistí, volte vždy jednobarevné, opět jsem viděla fotky, které vypadaly skvěle a v pozadí oné osoby byly například kancelářské budovy, nebo interiér kanceláře
  • doporučuji se lehce usmát, určitě se nemračte
  • žádná selfie a když už, tak ať nikdo nepozná, že se jedná o selfie
  • mělo by vám jít vidět do tváře, tzn. žádné sluneční brýle, nebo pouze fotografie z profilu
  • vhodné oblečení – ideálně dle typu společnosti volte business outfit, smart casual nebo ležérní, možnost opravdu se odvázat a být na fotce třeba v kšiltovce a tričku s velkým nápisem bych zvolila jen pokud bych posílala CV do firmy, která je takto velmi neformální (např. skateshop?)
  • naprosto nevhodné:
    • fotografie z dovolené
    • volnočasových aktivit
    • z auta (tento hřích lze odpustit snad jen v případě, že se kandidát hlásí na pozici profesionálního řidiče, ale i tak bych volila jiný formát, než selfie za volantem)
    • tam, kde vám není vidět do obličeje
    • selfíčka
Patří fotka do CV? Ano, ale...!

Z pohledu KANDIDÁTKY

Já osobně ve svém CV fotografii mám. Vedlo mě k tomu několik důvodů.

  1. S fotografií dostává životopis osobitější charakter. A já se chci prezentovat jako já :).
  2. Svojí fotku mám veřejně i na svém LinkedIn profilu (a odkaz na LinkedIn zase ve svém životopise).
  3. Pokud mě někdo soudí pouze na základě mého obličeje, nepředpokládám, že bych pro takovou společnost vůbec chtěla pracovat, takže si oboustranně šetříme čas.
VÝHODYNEVÝHODY
osobitější charakter CVmožné předsudky
lepší zapamatovatelnost pro personalistunení možné použít jakoukoliv fotografii
příjemnější při prvním kontaktu (personalista vás pozná)

Závěrem bych chtěla jen říci, že pokud se rozhodnete v CV fotografii mít, není nutné si najímat profi fotografa a utrácet horentní sumy. Určitě se najde někdo, kdo vás vyfotí i na mobil. Dbejte ale na přípravu – oblečení, prostředí a počítejte s tím, že to patrně nebude hnedka, ale nějakou chvíli potrvá, přeci jen, nefotíte momentku :).

Picture of Veronika

Veronika

✔️Kariérové poradenství
✔️Externí HR konzultant
✔️ Lektor & Mentor
✔️ Headhunter do digitálního marketingu

Za jeden zelený čaj 🍵 pro mě

 49,- Kč

Nejnovější články

Stažení materiálu zdarma